Karty pamięci – rewolucja komputerowa

Bywają w historii świata takie chwile i momenty, które całkowicie zmieniają obraz postrzeganej rzeczywistości. Wydarzenia, które na zawsze zmieniają bieg historii i życie milionów ludzi. Mowa wtedy o nowej erze, która na nowo pisze historie i rozwój.

karty pamięciNieco historii

Takich wydarzeń w ostatnich kilku dekadach było bardzo wiele. Wspomnieć należało by chociażby o wybuchu 2 wojny światowej, pierwszym locie w kosmos, czy też powstaniu pierwszego tranzystora.
Są to jednak wydarzenia, które przeszły do historii wiele długich lat temu. Czy czasy współczesne również posiadają takie momenty, które odmieniły świat? Zdecydowanie tak, a jednym z nich z pewnością jest powstanie pierwszej karty pamięci.
Wynalazek ten całkowicie odmienił korzystanie z techniki i urządzeń elektronicznych. Do przeszłości odeszły czasy wielkich dysków twardych, dyskietek, a nawet płyt CD, czy DVD. Karta pamięci to sprawdzone akcesorium o ogromnej pojemności, miniaturowym rozmiarom i olbrzymiej wygodzie użytkowania, całkowicie zdominowała rynek użytkowych banków pamięci.

Czym jest karta pamięci?

Jest to miniaturowa karta, zależnie od rodzaju o wielkości od około 3 cm do 1 cm, która umożliwia przechowywanie na niej danych.
Karta pamięci wyróżnia się przede wszystkim bardzo małymi rozmiarami, ale również bardzo dużymi pojemnościami. Nie to jednak spowodowało jej ogromną popularność. Zawdzięcza ją ona temu, że kartę można dowolnie zapisywać i kasować. Nastąpił koniec jednokrotnego zapisu danych na płytach CD.

Zastosowanie kart pamięci

Dzięki temu możliwe stało się używanie kart pamięci w telefonach komórkowych, w konsolach, w aparatach fotograficznych lub też po prostu jako banków pamięci i przechowalni danych.
Technologia używana w kartach pamięci bardzo szybko została zmodyfikowana do postaci pendriva, a później również do powstania dysku SSD, który spowodował znaczne podniesienie wydajności domowych komputerów, poprzez zastąpienie nim zwykłego dysku magnetycznego.
Jak zatem widać, karta pamięci stała się zarzewiem eksplozji zastosowań i rozwoju technologi, który znacznie podniósł komfort użytkowania wielu urządzeń do dnia dzisiejszego.