Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego dysku przenośnego?

Wiele osób aktywnie użytkujących komputer posiada lub rozważa kupno dysku przenośnego. Wiele osób traktuje go jako rozszerzenie pamięci swojego komputera, innym służy do transferowania plików z jednego komputera na drugi. Jeszcze inni wykorzystują dyski zewnętrzne, aby zawsze mieć przy sobie osobiste dane. Jak zadbać o bezpieczeństwo przechowywanych danych?

Szyfrowanie

Być może posiadasz już dysk przenośny wyposażony w tę funkcję albo planujesz zakup takiego. Jeśli mowa o funkcji w kontekście dysku, warto mieć na uwadze, że chodzi o sprzętowe szyfrowanie — bardziej wydajny sposób, nieabsorbujący uwagi właściciela. Jeśli jednak posiadany przez nas dysk nie posiada sprzętowego szyfrowania, a wymiana na nowszy model nie wchodzi w grę, możemy zainteresować się systemowym szyfrowaniem danych na dysku, przy użyciu popularnych programów, dostępnych za darmo dzięki licencjom open source. Zasadniczo najważniejsze jest, by nie przechowywać wrażliwych danych niezabezpieczonych w żaden sposób na łatwym do zgubienia urządzeniu, jakim jest dysk przenośny. Dyski zewnętrzne, szczególnie posiadane przez firmy mogą być również interesującym celem dla złodziei lub osób uprawiających szpiegostwo gospodarcze, chcących wykraść tajemnice naszej firmy. Dobre szyfrowanie powoduje, że ze zgubionego dysku i tak nie można odzyskać żadnych danych.

Backup danych

dyski zewnętrzne

Idealnie sytuacja wygląda, jeśli mamy taką funkcję wbudowaną na stałe w nasz dysk przenośny. Wtedy, automatycznie, zgodnie z ustawieniami, dysk zapisuje kopię zapasową przechowywanych danych. W sytuacjach, gdy na skutek naszego — celowego, bądź nie — działania, dojdzie do zniszczenia systemu plików i niemożliwe będzie odtworzenie zapisanych danych zawsze, możemy liczyć na odtworzenie ich z utworzonej wcześniej kopii zapasowej. Niejednokrotnie pozwoliło to przedsiębiorcom na uratowanie firmowych danych przed całkowitą utratą.

Obudowa

Jeszcze jednym elementem, istotnie wpływającym na trwałość dysku, a co za tym idzie przechowywanych danych, jest obudowa. Warto by była wykonana z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, ale i chroniących dysk przed zbyt wysoką temperaturą.