Podstawowe informacje o dysku zewnętrznym

Każdy użytkownik komputera wie, że przechowywane na nim dane stopniowo zajmują coraz więcej miejsca. Doprowadza to do sytuacji, gdy obecny w komputerze stacjonarnym czy też laptopie dysk, staje się zwyczajnie zbyt mały. Bardzo interesującym rozwiązaniem tego problemu są dyski zewnętrzne (https://www.sferis.pl/dyski-zewnetrzne-2902). Czym one konkretnie są oraz co najważniejsze, jakie są ich wady oraz zalety?

Czym są takie dyski?

Dysk zewnętrzny to nic innego, jak standardowy dysk twardy obecny w komputerze, tylko mogący być dowolnie i w bardzo szybki sposób podpinany i odpinany od komputera. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu gniazda USB, które obecne jest w każdym komputerze. Oczywiście taki dysk musi mieć odpowiednio wzmocnioną obudowę, tak aby w transporcie i pracą poza stabilną obudową komputera nie doznał uszkodzenia swojej konstrukcji, a co za tym idzie, utraty obecnych na nim danych. Oczywiście takie dyski mogą występować nie tylko w formie tradycyjnych dysków magnetycznych, lecz również i nowoczesnych dysków SSD.

Jakie są ich wady oraz zalety?

Jak widać po powyższym opisie, dyski tego typu są niezwykle interesującymi urządzeniami. Jakie są konkretnie wady oraz rzecz jasna zalety, którymi się charakteryzują?
Zdecydowanie najważniejszą zaletą takich dysków jest ogromna pojemność w porównaniu do standardowych pamięci przenośnych typu pendrive. Co więcej, dyski te charakteryzują się wielokrotnie większą prędkością odczytu i zapisu, niż małe przenośne pamięci.
Jakie są zatem wady takich dysków? O czym warto pamiętać, gdy zechce się nimi zainteresować i kupić jeden z nich?

Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że posiadają one dość duży rozmiar, a także jest to urządzenie o wiele cięższe, niż nawet największy pendrive. Co więcej, pomimo dość sporych zabezpieczeń od strony obudowy, wersje magnetyczne są bardzo awaryjne, więc przechowywanie na nich ważnych danych może być zbyt ryzykowne. Dodatkowo są to urządzenia droższe niż nawet najlepszej klasy innego typu przenośne pamięci. A jakby tego było mało, często nie da się ich podłączyć do zwykłego gniazda USB, lecz wymagane jest USB 3, które posiada wyższe napięcie, niezbędne do zasilenia takiego dysku.