Karta sieciowa do komputera

Urządzenie takie jak karta sieciowa umożliwia laptopowi lub komputerowi pracę w Internecie i sieci lokalnej poprzez WiFi, za pomocą złącza USB lub specjalnego kabla. Adapter zapewnia unikalny adres MAC, który identyfikuje urządzenie komputerowe, które przesyła pakiety informacji przez sieć. Jeśli połączenie kablowe nie jest możliwe, można zamienić go bezprzewodowym adapterem WiFi.

Czym jest karta sieciowa?

Elementem konfiguracji sprzętowej laptopa lub komputera jest tzw. kontroler interfejsu sieciowego, który zapewnia możliwość podłączenia do sieci, umożliwiając komunikację między urządzeniami. Karty interfejsu sieciowego to adaptery LAN, NIC, adaptery Ethernet lub karty interfejsu. Kontroler interfejsu sieciowego jest obecnie częścią pakietu komputerowego, a kiedyś był produkowany oddzielnie.

Rodzaje kart interfejsu sieciowego

Adapter Ethernet jest przeznaczony do podłączenia urządzeń komputerowych do sieci lokalnej. W kontrolerze interfejsu sieciowego, który zapewnia łączność z Internetem, główną cechą jest szybkość przesyłania danych. Karta sieciowa używa szybkich interfejsów do połączenia z urządzeniami komputerowymi. Istnieją 4 typy konstrukcyjne kart sieciowych.

Typy, na które dzielą się karty sieciowe ze względu na fizyczną implementację:

  • Zintegrowane — wbudowane w płytę główną.
  • Bezprzewodowe — dla sieci bluetooth i WiFi.
  • Wewnętrzne — podłączane przez PCI, wkładane do slotów PCI-E lub ISA.
  • Zewnętrzne karty sieciowe do laptopów — podłączane przez USB.

Do czego służy karta sieciowa?

Karty sieciowe

Głównym zadaniem karty sieciowej (https://www.sferis.pl/karty-sieciowe-2890) jest łączenie ze sobą urządzeń komputerowych. Ethernet-adapter zapewnia połączenie z Internetem. Jeśli nie ma wbudowanego kontrolera interfejsu sieciowego, stosuje się modemy USB, ale wtedy możliwości sieciowe są ograniczone. Łącząc komputery, laptopy, urządzenia peryferyjne (skanery, drukarki itp.) w jedną sieć lokalną, można wymieniać dane za pomocą WiFi w granicach mieszkania, domu lub sieci dostawcy.

Zasada działania

Część funkcjonalności sterownika interfejsu sieciowego może być przeniesiona do centralnego procesora lub sterownika. Informacje są przesyłane przez sieć i grupowane w pakiety danych. Są one przekazywane z jednego urządzenia do drugiego. W transfer danych zaangażowane jest oprogramowanie i sprzęt — karta sieciowa odnosi się do sprzętu. Odpowiada za ustanowienie fizycznego połączenia pomiędzy urządzeniami.