Czym się różni dysk SSD od HDD?

Coraz więcej osób, które do tej pory korzystały tylko z dysków HDD, zastanawia się na ich zmianą, gdyż dochodzą ich wieści, że istnieją wersje lepsze pod każdym względem – dyski SSD. Czy to prawda? Oba dyski różnią się konstrukcją, a więc i sposobem działania. Warto dowiedzieć się, czy dyski HDD już nie powrócą do świetności, czy jednak to tylko chwilowa zmiana mody. 

Dysk SSD a HDD – jaka jest różnica?

W większości komputerów biurowych, czy szkolnych, wciąż odnajdziemy dyski starego typu, czyli HDD – są one z nami od bardzo długiego czasu. Ta technologia wciąż się rozwija, zarówno pod względem prędkości i pojemności, a z drugiej strony cena takich dysków jest coraz niższa. Dlaczego więc ludzie wybierają dyski SSD? Tak naprawdę robią to samo, ale dużo, dużo szybciej. To prosty, a jednocześnie bardzo istotny powód – kto nie pragnie, aby jego laptop czy komputer stacjonarny nie ładował się w kilka sekund, bądź aby w grach mieć choć kilka klatek na sekundę więcej? To wszystko może sprawić właśnie inwestycja w dysk SSD. Na początek jednak opiszmy oba typy dysków.

dyski SSD

Dysk HDD

Jest to już klasyczny dysk twardy, który dopiero w ostatnich latach został wyparty z przodowania. Dyski te zapisują dane na wirujących magnetycznych talerzach – mają one różne wielkości, najczęściej 2,5 cala, jeśli chodzi o laptopy. Prędkość talerzy to zwykle 5400 lub 7200 rpm. Na rynku możemy znaleźć dyski twarde nawet o pojemności kilku terabajtów, co jest kluczowe, jeśli potrzebujemy zapisywać dużą ilość plików na naszym komputerze. Niestety, nie jest to wydajna technologia – spada ona tym bardziej, im pełniejszy dysk jest. Nie jest również odporny na zmienne temperatury, więc przenoszenie go na zewnątrz może go uszkodzić. Charakteryzuje się też sporą awaryjnością. 

Dysk SSD

To typ dysku półprzewodnikowego opartego na technologii flash. Odczyt, jak i zapis danych jest zdecydowanie większy, niż w dyskach HDD – tutaj to od 250 do 1000MB/s. Jego wydajność i sprawność bije na głowę dyski HDD, jednak ma jedną kluczową wadę – ma ograniczoną liczbę cykli zapisów danych. Znaczy to tyle, że kolejne zapisywanie powoduje zużycie komórek pamięci flash i zmniejsza ich żywotność. 

Jeśli wybieramy dysk, powinniśmy celować w SSD, jednak trzeba się liczyć z tym, że otrzymamy mniejsze pojemności za zdecydowanie większe pieniądze, porównując z dyskami HDD – jednak jest to zakup warty swoich kosztów.