Xiaomi Fimi X8 SE — porównanie z konkurencją

Xiaomi od kilku lat zajmuje się produkcją dronów do fotografii lotniczej, próbując zepchnąć DJI z tronu największego gracza w świecie quadcopterów. Wystarczy przypomnieć konkurenta DJI Phantom — Xiaomi Mi Drone oraz konkurenta DJI Spark — Xiaomi Fimi A3. Dziś jednak przyjrzymy się modelowi Xiaomi Fimi X8 SE od https://www.sferis.pl/dron-xiaomi-fimi-x8-se-2020-4k-fmwrj03a6-gps-8km-range-p701102. Jest to dron ze składanymi belkami i kamerą 4K, sprzedawany za jedyne 499 dolarów. Xiaomi Fimi X8 to składany dron, który wyglądem bardzo przypomina DJI Mavic. Jest mniej więcej tej samej wielkości co oryginalny Mavic. Podczas gdy Xiaomi wyraźnie promuje go jako konkurenta dla flagowych modeli DJI Mavic 2, specyfikacja quadcoptera jest bliższa bardziej przystępnemu cenowo Mavic Air. 

Czas przelotu

Na papierze, dron Xiaomi Fimi X8 może pozostać w powietrzu do 33 minut. W realnym świecie oznacza to, że jest w stanie latać przez 25-30 minut na jednym ładowaniu baterii. Aby osiągnąć więcej niż 30 minut lotu, należy rozładować baterię do zera, ale nie jest zalcane tego robić zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i ze względu na szkodliwy wpływ tego trybu pracy na żywotność baterii. A jednak tutaj Fimi X8 jest znacznie bardziej wydajny niż DJI Mavic Air z 20 minutami lotu. Parrot Anafi jest w stanie latać do 25 minut, a Hubsan Zino do 23 minut. Tak więc czas lotu jest jedną z głównych zalet quadcoptera Xiaomi w porównaniu z konkurencją.

dron xiaomi fimi x8

Kamera

Prawdopodobnie najważniejszą częścią drona jest jego kamera. Xiaomi Fimi X8 jest w stanie nagrywać wideo 4K przy 30 klatkach na sekundę i bitrate 100 Mbps. Dron Xiaomi 4K umożliwia również fotografowanie w trybach F-log i DNG Raw. 12-megapikselowa kamera drona wyposażona jest w sensor Sony IMX378 1/2.3″, a jej specyfikacja jest niemal identyczna jak w Mavic Air. Pierwsze próbki Fimi X8 miały lekkie przesunięcie do niebieskiej części spektrum, ale Xiaomi wydało aktualizację, aby naprawić ten problem. Większy wybór trybów lotu, nieco lepsza kamera i ogólnie bardziej dopracowany UX stawiają DJI Mavic na pierwszym miejscu, ale nie powinniśmy zapominać o imponującej różnicy w cenie. Pod względem jakości wideo, na pierwszym miejscu stawiamy DJI Mavic, na drugim z niewielkim opóźnieniem dzielimy Xiaomi Fimi X8 i Parrot Anafi. Za pierwszą trójką plasuje się Hubsan Zino, którego aparat jest wyraźnie gorszy od konkurencji.